Recepty zdravej výživy ✔ Tipy & Triky

Jahodovo-banánové smoothie s chia semienkami

Jahodovo-banánové smoothie s chia semienkami
Na horúce letné dni vám odporúčame toto osviežujúce smoothie, ktoré vám dodá energiu a zároveň vám zlepší náladu! Príprava smoothie je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý.

Suroviny: 1 - 2 banány, približne 300 g jahôd, 1 grécky jogurt (obsahuje napríklad vitamíny B6, B12 a tiež proteíny), 1 pohár mlieka, 1 - 2 lyžičky medu z jedľovej medovice (môžete ho nahradiť aj javorovým alebo ryžovým sirupom), 1 - 2 lyžičky chia semienok (alebo vlašských orechov) a kocky ľadu.

Príprava: Jahody očistíme, umyjeme a pokrájame ich na menšie kúsky. Banány ošúpeme a nakrájame na kolieska. Chia semienka pridáme do mlieka a necháme ich tam približne 10 minút napučať. Všetky suroviny vložíme do mixéra a dohladka rozmixujeme. Hotové smoothie môžeme ešte posypať chia semienkami.

Chia semienka sa pestujú v horských oblastiach Mexika a Južnej Ameriky. V niektorých kultúrach boli považované aj za posvätné jedlo. Sú vhodné pre každého a sú známe najmä tým, že dodávajú telu energiu a zvyšujú našu koncentráciu.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Čokoládové muffiny na dobrú náladu 😉

Čokoládové muffiny na dobrú náladu
Na chladné zimné dni vám odporúčame tieto čokoládové muffiny, ktoré vám určite zdvihnú náladu :-). Môžete si pri nich pozrieť aj jeden z nami odporúčaných duchovných filmov, ktoré nájdete uverejnené na našej webovej stránke. Sladká chuť muffinov vám spríjemní ich sledovanie.

Suroviny: 240 g hladkej múky (ak nie je hladká, tak môže byť aj polohrubá), 130 g trstinového cukru, polovica balíčka kypriaceho prášku do pečiva, 30 g kakaa (farba cesta závisí od kvality kakaa, nám sa osvedčilo holandské kakao), 3 vajcia, 110 ml mlieka (ak je cesto príliš husté, tak môžeme pridať o niečo viac), 150 g roztopeného masla, horkú čokoládu (prípadne nutelu, džem, ovocie…).

Muffiny
Príprava: Ešte pred cestom si nasekáme 100 g horkej čokolády (alebo podľa chute môžeme pridať aj niečo iné: orechy, nutelu, ovocie, džem, alebo aj nič...) Najskôr zmiešame vo väčšej miske všetky suché suroviny zvlášť a v druhej miske rozmiešame vajíčka, prilejeme mlieko, maslo a všetko dobre zmiešame. Potom všetko v jednej miske premiešame metličkou alebo mixérom s rýchlostným stupňom 1.

Cesto následne naplníme do košíčkov. Plníme lyžicou a do stredu pridáme džem, nutellu alebo ovocie. Táto dávka je na 12 košíčkov, plníme ich do 3/4 a na vrch dáme ešte čokoládu, ktorú trochu pritlačíme do cesta. Ak chcete pridať do cesta napr. nutelu, tak postup je rovnaký len namiesto nasekanej čokolády dáte nutelu napr. čajovú lyžičku alebo aj viac na jeden muffin. Muffiny pečieme zhruba 20 minút pri teplote 180°C. Pred podávaním ich necháme vychladnúť.

Prajeme vám dobrú chuť!

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Špaldové palacinky s jablkami

Špaldové palacinky s jablkami
Suroviny: 150 g špaldovej múky hladkej, 150 g pšeničnej múky hladkej extra špeciál 00 alebo pohánkovej múky, 3 - 5 dl vody (podľa potreby), štipka morskej soli, kvalitný olej.

Príprava: Palacinky pripravíme veľmi jednoducho a zaberie nám to iba niekoľko minút. Z múky, vody a soli pripravíme palacinkové cesto. Cesto nemá byť príliš husté, aby sa dobre rozlialo po panvici. Potom potrieme panvicu olejom a necháme ju nahriať. Na vyhriatu panvicu dáme 1 porciu (približne 1 naberačku) palacinkového cestíčka, krúživým pohybom rozotrieme na panvici palacinku do tvaru kruhu. Opečieme po oboch stranách do zlatista. Palacinky necháme vychladnúť.

Špaldová palacinka
Plnka: Ošúpeme a pokrájame jablká. Podlejeme ich troškou vody a dáme ich dusiť na panvicu. Pridáme trošku cukru - podľa chuti. Keď sú už mäkké, tak do nich pridáme vanilkový puding rozmiešaný v troške vody. Povaríme ešte pár minút.

Palacinky naplníme jablkovou zmesou a podávame. Môžeme ich naplniť aj inou, ľubovoľnou plnkou. Napríklad podusené pokrájané jablká s brusnicami, zahustené vanilkovým pudingom alebo ich môžeme naplniť jemným tvarohom, do ktorého môžeme pridať aj kúsky ovocia. Na záver ich môžeme ešte ozdobiť roztopenou horkou čokoládou a šľahačkou.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Losos v lístkovom ceste na špenátových listoch

Losos v lístkovom ceste na špenátových listoch
Losos patrí k hlavným jedlám elementu Vody a mali by sme ho konzumovať aspoň jedenkrát do týždňa. Je zdrojom omega-3 mastných kyselín a ďalej obsahuje aj cenné vitamíny a minerály. Práve losos patrí k najzdravším rybacím mäsám. Je potrebné si dať ale pozor aj na kvalitu lososa, nakoľko veľké percento dovážaného lososa je z farmy a výživnosť takto chovaného lososa je potom menšia a dokonca môže byť aj škodlivý.

Suroviny: 500 g čerstvého lososa v kuse, 2 lístkové cestá, 150 g čerstvého špenátu, 3 strúčiky cesnaku, 1 vajíčko, sekané mandľové lupienky na posypanie - približne 50 g, trošku soli a mletého čierneho korenia.

Losos Lístkové cesto Špenát
Príprava: Lístkové cesto položíme na dosku, rozvaľkáme ho a potrieme rozpučeným cesnakom. Potom ho jemne posolíme, pokryjeme špenátovými listami, na ne položíme lososa, ktorého predtým umyjeme, jemne posolíme a pokoreníme. Následne ho prikryjeme druhou vrstvou špenátových listov, cesnakom a druhým plátkom lístkového cesta. Dolnú a hornú časť cesta spojíme a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Nakoniec to ešte posypeme mandľovými lupienkami. Pečieme v rúre 40 - 50 minút pri teplote asi 160 - 180 stupňov.

Lososa môžeme predtým ešte marinovať v oleji s čerstvo rozotretými bylinkami. Podávame ho so zemiakovým pyré alebo varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Hokkaidové soté s tempehom a ryžou natural

Hokkaidové soté s tempehom a ryžou natural
Suroviny: 1/2 balíčka tempehu, 1/2 tekvice hokkaido, 2 červené papriky, 1 menší pór, 2 stredne veľké cibule, 4 strúčiky cesnaku, kari korenie, štipka morskej soli, 2 PL sójovej omáčky Tamari, 4 PL olivového oleja.

Príprava: Tekvicu Hokkaido umyjeme, odstránime zhrubnuté časti, prekrojíme ju na polovicu, vyberieme zrnká a dužinu. Takto očistenú tekvicu nakrájame na rezančeky alebo na menšie kúsky. Červenú papriku nakrájame tiež na rezančeky a pór na kolieska. Cibuľu očistíme, pokrájame na menšie kúsky a porestujeme ju do sklovita na oleji. Posolíme ju troškou morskej soli. Potom postupne pridávame hokkaidové rezančeky, paprikové rezančeky a kolieska z póru. Nakoniec to ešte trošku ochutíme kari korením, postrúhaným alebo pretlačeným cesnakom a restujeme všetko spolu na oleji približne 20 - 30 minút. V priebehu restovania zmes občas premiešame vareškou a môžeme ju podliať aj primeraným množstvom vody. Krátko pred dokončením vložíme do zmesi na kocky nakrájaný tempeh a necháme ho prehriať. Zmes ešte ochutíme sójovou omáčkou.

Varená ryža natural
Varená ryža Natural: 2 šálky ryže natural, 4 šálky vody, 1 ČL morskej soli, kúsok morskej riasy Kombu.
Príprava: Do hrnca vložíme 2 šálky ryže natural a nalejeme do neho vodu na jej prepláchnutie. Ryžu prepláchneme niekoľkokrát rukami vo vode. Potom vodu opatrne vylejeme z hrnca a celý postup opakujeme ešte dvakrát, až kým nevylejeme z hrnca čistú vodu. Nakoniec pridáme 4 šálky studenej vody a 1 plátok riasy Kombu. Ryžu varíme na ohni bez pokrievky asi 15 minút. Po 15 minútach odstránime z povrchu vody penu. Vodu osolíme morskou soľou a varíme ďalej bez pokrievky, až kým sa voda neodparí po povrch ryže. Potom hrniec prikryjeme pokrievkou a varíme ešte približne 30 minút. Po hodine varenia hrniec odstavíme zo sporáka a ryžu zľahka premiešame.

Hotové jedlo môžeme ešte ozdobiť petržlenovou vňaťkou a podávame ho so zeleninovým šalátom.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Pečené hokkaido so škoricou

Pečené hokkaido so škoricou
Výborná zdravá a sladká pochúťka na dlhé zimné večery.

Suroviny: 2 tekvice Hokkaido, štipka morskej soli, trošku škorice alebo škoricového cukru, slnečnicový olej.

Príprava: Tekvicu Hokkaido umyjeme, odstránime zhrubnuté časti, prekrojíme ju na polovicu, vyberieme zrnká a dužinu. Očistenú tekvicu nakrájame na menšie kúsky a poukladáme ich na plech. Potom ju osolíme štipkou soli, ochutíme škoricou a nakoniec pokvapkáme olejom. Pečieme pri teplote 180 stupňov približne 30 minút. Môžeme ju podávať aj so šľahačkou alebo čokoládovým topingom.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Kokosový zákusok z kuskusu

Kokosový zákusok z kuskusu
Tento zákusok patrí medzi “zdravšie” zákusky a výborne chutí. Na jeho prípravu môžeme použiť rôzne druhy surovín a môžeme ich obmieňať. Namiesto kokosu je možné použiť aj orechy alebo mak. Poleva môže byť taká, aká vám chutí - čokoládová, citrónová alebo aj žiadna.

Suroviny: 200 g kokosu, 400 g kuskusu, 2 jabĺčka, 3 PL sušených brusníc (môžu byť aj hrozienka), 1 šálku sušených sliviek, 1,3 l vody, 150 g trstinového cukru, štipka soli, 1/2 čajovej lyžičky mletej škorice, 2 PL oleja, jablkovú šťavu.
Poleva: čokoláda na varenie, tuk Cera, malinový alebo iný džem, trošku kokosu na posypanie.

Kokosový zákusok
Príprava: Jabĺčka umyjeme, ošúpeme a najemno nastrúhame. Potom všetky uvedené suroviny na korpus dáme do nejakej väčšej misky a zmiešame spolu. Nakoniec ich zalejeme vodou a olejom. Dobre premiešame. Takto pripravenú zmes necháme odstáť asi 20 - 30 minút, aby sa tekutina vpila do zmesi kuskusu a kokosu. Po polhodine v nádobe nezostane voda – alebo len veľmi málo. Plech na pečenie potrieme olejom. Zmes preložíme na pripravený plech a rovnomerne rozotrieme. Na dochutenie ju pokvapkáme ešte jablkovou šťavou. Dáme piecť do vyhriatej rúry pri teplote 180 stupňov na 40 - 50 minút. Teplotu a čas regulujeme podľa vlastných podmienok rúry - korpus neupečieme do tmava a sucha. Musí zostať “vlažný”.

Hotový kokosový zákusok môžeme ešte potrieť džemom, čokoládovou polevou a posypať kokosom. Po vychladnutí ho nakrájame na rovnaké diely a podávame ako výborný vláčny múčnik. Poteší malých, ale aj veľkých.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Pohánka so zemiakmi a sudovou kapustou

Pohanka so zemiakmi a sudovou kapustou
Je vhodná najmä v zime, mierne ohrieva organizmus.

Suroviny: 250 g pohánky, 0,8 až 1 l vody (ide o zachovanie varného pomeru 1:1,5 pre svetlú pohánku; 1:2 pre tmavú pohánku), 1 veľká cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 4 stredne veľké v šupke uvarené zemiaky, 1 kg vyžmýkanej surovej sudovej kapusty, 1,5 čaj.lyžičky soli; korenie: 1 pol.lyžica majoránky, mleté čierne korenie, 4 pol.lyžice olivového oleja.

Príprava: Premytú pohánku uvaríme vo vode domäkka. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na kolieska. V inom hrnci na oleji speníme na kocky nakrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak a pridáme uvarenú pohánku nakrájané zemiaky. Osolíme a doplníme prekrájanou sudovou kapustou. Neustále miešame, aby sa nám hmota nepripiekla. Okoreníme majoránkou a čiernym korením.

Foto © Darina Strešňáková I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Kaša zo slzovky

Kaša zo slzovky
Je vhodná najmä v zime, podporuje imunitu a pomáha odhlieňovať organizmus.

Suroviny: 160 g slzovky (dávka pre 1 osobu na deň je 40 g), mrkva 5-6 kusov, 1 stopkový celer, voda na varenie v pomere 1:3.

Príprava: Umytú namočenú slzovku varíme v osobitnom hrnci 1 hodinu. V druhom hrnci v malom množstve vody uvaríme za 20 min. mrkvu a stopkový celer. (Zvyšnú nevyvarenú vodu zo slzovky scedíme a popíjame ako čaj.) Po uvarení obidve zmiešame, krátko prevaríme, pokvapkáme kvalitným rastlinným olejom, posypeme s gomasiom.

Gomasio: Čierny sézam 30 g, 1/5 čaj.lyžičky soli.
Príprava: 2 hod. namočený sézam scedíme a pražíme na sucho na panvici, pokým nezačne pukať. Potom vychladnutý rozdrvíme v mažiari. Pridáme soľ a premiešame.

Upozornenie: Slzovka nie je vhodná pre tehotné ženy!!!

Foto © Darina Strešňáková I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Sladké kokosové alebo amarantové guličky

Sladké kokosové alebo amarantové guličky
Sú vhodné na doplnenie krvi a upokojenie srdca.

Suroviny: 125 g datle bez kôstky, 125 g slivky, 125 g marhule, 125 g brusnice, 125 g kustovnica - všetko sušené, 125 g čierny sézam, 125 g vlašské orechy, 125 g mak.
Korenie: 1/2 čaj.lyžičky mletej škorice, 2-3 ks rozdrveného kardamomu.
Posýpka: kokosová drť sušená alebo pražené amarantové guličky alebo kakao.

Príprava: Sušené ovocie pomelieme na mäsovom mlynčeku, orechy a mak na príslušných mlynčekoch. Čierny sézam namočíme na 1 hod., potom ho nasucho opražíme na panvici, kým nezačne pukať. Všetko spolu zmiešame, pridáme korenie. Tvarujeme guľôčky veľkosti vlašského orecha. Obalíme v posýpke podľa vlastnej voľby.

Foto © Darina Strešňáková I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Polievka z čiernej fazule

Polievka z čiernej fazule
Je vhodná najmä v zime, podporuje obličkovú energiu.

Suroviny: 1/2 kg suchej čiernej fazule (namočíme najlepšie cez noc), 1/3 stredne veľkého koreňa čerstvého zázvoru, 3-4 mrkvy, riasa setang (alternatívou sú sušené hríbky), 1 hrsť pohánky; bobkový list 2-3 ks, 1čaj.lyžička kurkumy, 1/2 dl slnečnicového oleja, soľ.

Príprava: Umytý, neošúpaný a nadrobno nakrájaný zázvor s kurkumou osmažíme na troške oleja. Pridáme umytú namočenú fazuľu zalejeme 2 litrami studenej vody, bobkový list a zavaríme, potom varíme na miernom plameni asi 1,5 hodiny. Popri tom samostatne uvaríme v primeranom množstve vody očistenú a na kolieska nakrájanú mrkvu spolu s riasou setang, alebo so sušenými hríbkami (tie je potrebné najprv na 1-2 hodiny namočiť do studenej vody). Uvarenú mrkvu s riasami (či hríbkami) pridáme do vriacej fazule a nasypeme hrsť pohánky na zahustenie. Krátko ešte povaríme a podľa chuti dosolíme.

Foto © Darina Strešňáková I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Dahl (Dál) - Šošovicové jedlo

Dahl (Dál) - Šošovicové jedlo
Suroviny: Červená šošovica 0,5 kg, 1 veľká cibuľa, 2 č.l. mletá paprika, mrkva, ½ mladej tekvice hokaido bez zrniek (nemusí sa šúpať), batati 1 veľký kus, čerstvý zázvor časť koreňa, biele tofu aj 4 až 8 kusov-balení marinované v sójovej omáčke s cesnakom a olivovým olejom (varí sa nakoniec zvlášť v samostatnom hrnci na 3 dl slnečnicového oleja a pridáva sa k hotovej polievke), korenie = 1 pol. lyžica kurkuma a garam masala, horčičné semeno celé, 1 celá hlavička cesnaku, domáci kečup 300 gr., soľ.

Príprava: Najprv sa na troške oleja orestuje zázvor s kurkumou a pridáme umytú šošovicu. Zalejeme 2 l vody a varíme 1 hodinu. Potom pridáme koreňovú zeleninu aj s batati a varíme ďalších 30 min. Za tým doplníme kečupom. Ku koncu varenia si pripravíme namarinované tofu na tých 3 dl slnečnicového oleja. Olej rozohrejeme a vsypeme tofu, ktoré dlhým pražením sa stane „nadľahčené”. Tofu dávame navrch do taniera až na naporcované jedlo. Môže sa podávať s ryžou alebo chlebom.

Foto © Darina Strešňáková I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH