Inšpirácia a prameň múdrosti ☝

Šálka čaju

Zenový príbeh: Šálka čaju
Jeden starý zenový príbeh hovorí:

Jeden univerzitný profesor prišiel za zenovým majstrom do jeho chrámu a povedal mu: „Zatiaľ toho o meditácii veľa neviem, tak som sa prišiel naučiť niečo nové“. Posadil sa a zároveň začal tomu majstrovi rozprávať, čo on zažil, čo všetko vie, aké je jeho postavenie a životné priority, a prečo. Rozprával mu o jeho náhľadoch na svet - ako si on myslí, že tie veci sú, a prečo tak sú, čo je vedecky dokázané, a čo nie je, čo je hlúposť, a čo je zastaralé. Zrazu sa ho zenový majster spýtal: „Nedáte si šálku čaju?“ Profesor mu odpovedal: „No áno, už tak dlho rozprávam, tak si dám trochu čaju.“ Zenový majster položil na stôl šálku a začal mu do nej nalievať čaj. On mu zatiaľ ďalej rozprával, aké má akademické úspechy, čo si on teda myslí, ako veci fungujú, čo je to podvedomie a ďalšie veci. Zenový majster mu len ďalej nalieval až ten čaj sa už prelieval cez okraj šálky a začal čoskoro tiecť nielen po stole, ale aj po podlahe. Profesor bol šokovaný a skríkol: „Prestaňte! Nevidíte, že tá šálka je už plná? Však už sa do nej nič nezmestí a ja som celý mokrý.“ A zenový majster mu pokojne povedal: „Ale áno. No, presne to je Váš problém. Vy ste úplne plný vlastných názorov a učení o svete. Ja Vás nemôžem nič naučiť! Ak chcete, aby som Vás niečo naučil, tak musíte najskôr vyliať svoju vlastnú vnútornú šálku. Až potom Vás môžem niečo naučiť.“

Skúste teda aj vy na začiatku, keď začínate meditovať, “vyliať“ vašu predstavu o tom, čo je to meditácia alebo, čo by ste v nej chceli dosiahnuť a snažte sa dostať do stavu, o ktorom píše Šunrju Suzuki v knižke Zenová myseľ, myseľ začiatočníka.

Foto: © darkbird77 - Istockphoto.com I pmalenky

Zen Budha

Zen Buddha Citáty
Keď sedíš, tak seď, keď ideš, tak choď, keď pracuješ, tak pracuj. To je všetko, to je Zen.

Kto ovláda umenie života nerobí rozdiely medzi jeho prácou a voľným časom, medzi jeho duchom a telom, medzi jeho výchovou a náboženstvom. Len ťažko rozlišuje jedno a druhé. On nasleduje len hľadanie po naplnení a šťastí vo všetkom čo robí a rozhodnutia pre posúdenie toho či pracuje alebo sa hrá prenecháva iným. Snaží sa robiť vždy oboje súčasne. (Zenová múdrosť)

Tisíce sviečok sa dá zapáliť z plameňa jednej sviečky bez toho, aby sme zmenšili jej plameň. Radosť sa nezmenšuje, ak je zdieľaná. (Buddha)

Foto: © Pavol Malenký I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH

Meditácia. Biela mágia.