Inštrukcie pre vašu meditáciu

Ako najlepšie meditovať?

Niektorí meditujú radšej s otvorenými očami. Iní zase so zatvorenými očami. Si nepokojný a rozrušený? Mal si toho cez deň veľa? V tomto stave sa rýchlejšie upokojíš, keď budeš meditovať so zatvorenými očami. Ak si však príliš unavený alebo sa ti chce spať, tak medituj s otvorenými očami. Ak nechceš počas meditácie zaspať.

Meditácia prináša múdrosť. Nedostatok meditácie zanecháva nepoznanie. Vedzte, čo vás posúva dopredu a čo vás drží vzad, a vyberte si tú cestu, ktorá vedie k múdrosti.

Biela mágia Logo
Ekvivalentom vonkajšieho hluku je vnútorný hluk myšlienok. Ekvivalentom vonkajšieho ticha je vnútorný pokoj.
Eckhart Tolle

Vypočuj si najlepšiu vedenú meditáciu a začni s jej pomocou ešte dnes, vylepšovať ihneď svoje meditácie, rovnováhu a sebapoznanie!

Niektorí ľudia sú toho názoru, že meditácia predstavuje únik z nášho života, pred našimi bolestivými pocitmi, alebo dokonca od reality samotnej. V skutočnosti predstavuje meditácia presný opak. Meditácia znamená vystúpiť z hluku okolitého sveta a vrátiť sa späť k jednoduchej a pokojnej jasnosti tu a teraz. Meditácia znamená zastaviť sa a pozrieť sa tvárou v tvár realite. V meditácii preskúmame našu myseľ otvorene a úprimne, bez toho aby sme čokoľvek popierali.

Meditáciapre začiatočníkov

1. Posaďte sa alebo si ľahnite.

Ak sedíte, ubezpečte sa, že sedíte pohodlne, inak môžete začať pociťovať bolesť v chrbte alebo inej časti tela a dostatočne sa nesústredíte! Najlepším spôsobom je oprieť sa o niečo.

2. Zatvorte svoje oči.

Ak ste unavení, môžete nechať svoje oči otvorené, ale na niečo sa sústreďte. Najlepším spôsobom, ako sa sústrediť, je pozerať sa do plameňa sviečky.

3. Pozorujte svoje telo.

Pozorujte, ako dýchate, ako dýchanie spôsobuje, že sa vaše telo trošku hýbe s každým nádychom a výdychom. Vnímajte všetko okolo vás – vašu izbu, zvuky, vône, stoličku, na ktorej sedíte, a tlak, ktorý vyvíja vaše telo na stoličku...

4. Sústreďte sa na svoj dych.

Teraz je čas spomaliť. Vizualizujte si, že všetko okolo vás sa spomaľuje, aj to, že dýchate pomalšie. A vaše myšlienky prúdia tiež pomalšie.

5. Pozorujte svoje myšlienky.

Predstavte si, že ste v kine, sedíte a pozeráte film – a tento film je vaša myseľ – vaše myšlienky. Aké druhy myšlienok vám prúdia hlavou? Sú to myšlienky o práci, partnerovi, rozhovoroch s niektorými ľuďmi, povinnostiach...dovolenkách, budúcich plánoch...??? Pozorujte ich starostlivo. Tieto myšlienky veľmi ovplyvňujú vaše emócie a vašu pohodu!!! Dobré, konštruktívne a pozitívne myšlienky spôsobujú pozitívne pocity. Strach, pochybnosti, ľútosť a afirmácie typu "Nie som dosť dobrý", "Môžem byť ocenený len vtedy, keď budem tvrdo pracovať"... a pod., spôsobujú negatívne emócie, ako smútok, depresiu, hnev, nervozitu, frustráciu a podobne.

6. Nebojujte so svojimi myšlienkami!

Nechajte ich len prichádzať a odchádzať. Nepremýšľajte o nich ďalej.

7. Teraz sa sústreďte ešte hlbšie. Na vaše emócie, pocity.

Ak nie sú dobré, "vydýchnite" ich preč. S každým ďalším nádychom sa stále viac a viac uvoľňujete.

8. Povedzte afirmácie.

Skúste si povedať tieto afirmácie a precítiť ich: "Som pokoj", "Som harmónia", "Som bezdôvodná radosť". Môžete si pomôcť aj vizualizáciou - predstavujte si nejaké krásne miesta, ako keby ste na nich boli a že všetko je jednoducho perfektné. Ak to urobíte, bude jednoduchšie cítiť sa lepšie.

9. Zostaňte uvoľnení a cíťte pokoj, harmóniu a radosť.


10. Vráťte sa naspäť.

Keď cítite, že stačilo, vráťte sa naspäť. Jemne zamerajte svoju pozornosť opäť na svoje telo, zhlboka sa nadýchnite, trochu sa ponaťahujte a (ak vaše oči boli zatvorené) otvorte svoje oči.

Čo chýba tomuto okamihu? Nič! Ak ho neposudzujete okuliarmi svojich túžob.

Anjel & diabol v hlave

Každý z nás má vo svojej hlave anjela a diabla. Na začiatku by ste mali pracovať na svojej pozornosti, to znamená, že anjelovi = láske, vďačnosti a dôvere by ste mali venovať viac pozornosti, ako negatívnym myšlienkam. Naša pozornosť je energia!
Negatívne myšlienky sú repetičné=opakujúce sa, a vo väčšine prípadov neprinášajú ani žiadne riešenie. Je veľmi dôležité nevenovať týmto neustále sa opakujúcim negatívnym myšlienkam pozornosť. Nevenovať im žiadnu pozornosť znamená, že aj pozornosť v zmysle NIE, je pozornosťou. Napríklad: Sú dva spôsoby, ako na niečo myslieť, buď chcem myslieť na niečo konkrétne, alebo na niečo konkrétne nechcem myslieť.

Napríklad: Myslíme na červené Ferrari, sú dva spôsoby, ako môžeme myslieť na červené Ferrari, pozitívne alebo negatívne. Pozitívnym spôsobom je myslieť na červené Ferrari, pretože ho považujete za skvelé. Negatívnym spôsobom je to, keď si s tým spájate zlé spomienky, ako napríklad nehodu alebo poveru, lebo vám dal niekto do hlavy chrobáka, že keď uvidíte červené Ferrari, stane sa niečo zlé. Ak venujete tejto negatívnej myšlienke na Ferrari svoju pozornosť a veríte jej, vnútorne s touto myšlienkou bojujete. A červené Ferrari vo vašej hlave bude stále väčšie a väčšie. To znamená, že bude vládnuť našim myšlienkam.

Existuje teda len jeden spôsob, ako nemyslieť na niečo, čo nechceme. Musíte obrátiť svoju pozornosť na niečo iné. Napríklad odporúčame meditáciu s lotosovým kvetom, pri ktorej sa sústredíte na lotosový kvet v 3. čakre. Alebo aj na pocit lásky, vďačnosti a dôvery. Alebo na nejakú dychovú techniku, ale môže to byť aj modlitba alebo mantra. Iba tak sa môžete oslobodiť od negatívnych myšlienok. To znamená, že nemôžete urobiť nič proti tomu, aby k vám tieto negatívne myšlienky neprišli, sú normálne.

Existuje takzvaný matrixový systém. Diabol, Lucifer alebo aj zlí duchovia, ktorí sa nám neustále snažia vnucovať negatívne myšlienky. To samo osebe nie je žiadny problém, problémom to začína byť až vtedy, keď venujeme týmto negatívnym myšlienkam pozornosť. Takto to funguje aj s reklamou, chce nás presvedčiť, že tento výrobok si musíme bezpodmienečne kúpiť.

Priťahuje našu pozornosť, na chvíľu zostane v našej pamäti, kým si ho buď kúpime alebo nekúpime. To znamená, že nemôžeme zabrániť tomu, aby sme do našej e-mailovej schránky nedostali spam. Avšak nesmieme spam otvoriť a kliknúť na link. Keď to urobíme, automaticky nainštalujeme vírus. Meditácia znamená, že som si vedomý toho, čomu venujem svoju pozornosť. V meditácii, ako aj v každodennom živote si jednoducho zachovávam odstup od negatívnych vplyvov a venujem svoju pozornosť hlbším pocitom vnútornej lásky alebo robím meditáciu s lotosovým kvetom.

Rovnaké je to aj s negatívnymi myšlienkami. Nemôžeme zabrániť tomu, aby k nám negatívne myšlienky neprišli, ale môžeme zabrániť tomu, aby sme sa týmito negatívnymi myšlienkami zaoberali. To znamená prostredníctvom nášho postoja k negatívnym myšlienkam, zamerať našu pozornosť na pozitívne myšlienky a dať im energiu.
Môžete si to predstaviť aj tak, že nemôžeme zabrániť vtákovi, aby preletel nad našou hlavou. Ale môžeme zabrániť tomu, aby si na našej hlave postavil hniezdo.

Nakoniec ešte jeden malý indiánsky príbeh:

Mladý Indián sa pýta starého Indiána: "Čo rozhoduje o mojom osude?" Starý Indián mu odpovedá: "V tvojej hlave žijú dvaja vlci, jeden biely a jeden čierny vlk. Čierny vlk chce, aby si robil zlé veci a snaží sa ťa zviesť. Biely vlk však chce, aby si konal dobro a vedie ťa na správnu cestu. Títo dvaja vlci zvádzajú v našej hlave neustále boje. Ten vlk, ktorý vyhrá, rozhodne aj o tvojom osude." Mladý Indián sa potom spýta: "Ktorý vlk vyhrá boj?" Starý Indián znovu odpovedá: "Vyhrá ten vlk, ktorého viac kŕmiš, ten, ktorému venuješ viac pozornosti!“

Meditácia so svetlom

Svetlo je pre nás ľudí veľmi dôležité. Počas slnečných dní sa cítime lepšie. Slnečné svetlo má na naše telo priamy účinok, reguluje biologické rytmy a stimuluje naše telo. Moderná medicína už využíva svetlo aj na liečbu niektorých ochorení.

Nie je teda prekvapujúce, že svetlo môžeme používať aj počas našej meditácie, a že bude mať pozitívny účinok na naše psychické a fyzické zdravie!

Ponúkame vám tri možnosti meditácie so svetlom. Mali by ste si skúsiť všetky tieto meditácie so svetlom a následne si vybrať jednu, ktorá bude pre vás najlepšia, prípadne ich môžete kombinovať tak, ako to cítite.

1. Svetelný kúpeľ

Zatvorte svoje oči a uvoľnite sa. Začnite s chodidlami a postupne choďte k trupu, rukám, krku a hlave. Potom sa sústreďte na svoje dýchanie, malo by byť pravidelné a rovnomerné. Následne si vizualizujte svetlo okolo vášho tela. V skutočnosti sa nachádzate v strede svetelnej bubliny. Farba svetla by mala byť jasná a príjemná. Nasledujte svoje pocity – môže byť biela, žltá, ružová, nebovo modrá, alebo fialová, alebo aj zlatá... Pozorujte ich účinky. Ak máte problém vizualizovať si svetlo, tak hľadajte vo svojej pamäti. Spomeňte si na krásny slnečný deň niekde vonku v prírode!

2. Svetlo vo vnútri

Zatvorte svoje oči a uvoľnite svoje telo. Začnite s chodidlami a následne prejdite k trupu, rukám, krku a hlave. Potom sa sústreďte na svoj dych, mal by byť pravidelný a rovnomerný. Teraz si vizualizujte svetlo v každej časti svojho tela. Začnite znovu s chodidlami a následne prejdite k trupu, rukám, krku a hlave. Ak máte problém s vizualizáciou svetla v niektorej časti svojho tela, je možné, že s danou časťou máte nejaký problém alebo môže ísť o chorobu. Takže, podniknite potrebné kroky.

3. Vdychovanie svetla

Zatvorte svoje oči a uvoľnite svoje telo. Začnite s chodidlami, následne prejdite k trupu, rukám, krku a hlave. Potom sa koncentrujte na svoje dýchanie, malo by byť pravidelné a rovnomerné. Potom si predstavujte, ako s každým nádychom prúdi do vášho tela svetlo.

A s každým ďalším nádychom sa rozširuje stále viac a viac do celého tela. S každým výdychom si predstavujte, ako energie a pocity, ktoré nie sú pre vás dobré, vychádzajú z vášho tela von.

Očisťujúca a harmonizujúca meditácia

Táto meditácia bude vyžadovať vašu predstavivosť a sústredenie sa. Môže odstrániť vnútorné blokády a v rámci toho obnoviť prúdenie energie vo vašom vnútri. Uvoľnite sa, nebuďte príliš vážny... Jednoducho sa len hrajte a relaxujte pri tom. Aby ste mohli dosiahnuť harmóniu a radosť, potrebujete byť otvorený tomu, čo príde, a nič neočakávať.

1. Sadnite si a uvoľnite sa, zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnite a s každým výdychom uvoľňujte svoje telo stále viac a viac.

2. Teraz sa sústreďte na svoj dych. Predstavujte si, že každý nádych a výdych prináša do vášho tela silu života, ktorá je všade a umožňuje nám všetkým žiť. Môžete cítiť, že vaše telo je stále viac a viac naplnené životom. Predstavte si, že túto energiu môžete preniesť aj do jemnohmotného tela, ktoré sa nachádza vo vnútri ľudského tela, v skutočnosti je o trošku väčšie, ako je hmotné telo... Toto telo tiež potrebuje vašu pozornosť a je ovplyvnené vašimi emóciami. Predstavte si, že sila života vo vašom vnútri pomaly rozpúšťa "uzly" vo vnútri tohto jemnohmotného tela a energia prúdi znovu bez prekážok.

3. Precíťte tento prúd vo svojom vnútri. Nemyslite, len jednoducho buďte. Vyskúšajte to, myslenie sa vo vašom vnútri zastaví. Teraz sa môžete cítiť zdravší, živší a čistejší. Ak cítite, že je to na vás až príliš veľa energie, položte ruky na zem a nechajte energiu prúdiť do zeme.

4. Keď máte pocit, že stačilo, vráťte sa naspäť. Zhlboka sa nadýchnite, jemne zamerajte svoju pozornosť späť na svoje telo a otvorte svoje oči.

Meditácia pre upokojenie mysle

Niekedy po prežití rýchleho a pracovne náročného dňa, alebo po riešení nejakého problému či situácie, je skutočne náročné urobiť meditáciu. Aj si k nej sadneme, ale jediné čo dokážeme, je pozorovať, ako stovky našich myšlienok letia cez našu myseľ. A my nie sme schopní im povedať: „DOSŤ!“

Toto jednoduché cvičenie, ktoré má pôvod v zenovej praxi, pomôže upokojiť vašu myseľ a zamerať sa na vyššie JA, na to, kto skutočne ste.

1. Posaďte sa a uvoľnite sa. Urobte niekoľko hlbokých nádychov a vydýchov. S každým nádychom a výdychom je vaše telo čoraz viac uvoľnené.

2. Pamätajte, že ste to VY, kto ovláda vaše telo. Robte to ďalej sústredene niekoľkokrát, pozorujte s plným vedomím svoje nádychy a výdychy. Potom vedome zdvihnite vašu ruku. Pamätajte, že VAŠE ŽELANIE je ten kto dvíha vašu ruku. Potom ruku spustite dole a uvoľnite ju.

3. Teraz s tou istou VLASTNOU VÔĽOU, dožičte svojmu telu, aby sa regenerovalo a naladilo sa na energiu prírody, ktorá je okolo vás. Začnite počítať do desať. S nádychom povedzte jeden, a vydýchnite. Potom pokračujte ďalej – dva, tri … S každým nádychom je vaše telo viac a viac zharmonizované a uvoľnené.

4. Ak si uvedomíte, že ste sa stratili vo svojich myšlienkach, a prestali ste počítať, len začnite znova od jedna. Toto cvičenie nemá predpisy, nemá pevné pravidlá, tak sa necíťte previnilo, keď sa pri ňom stratíte. Len sa jemne, nenútene vráťte k odpočítavaniu. To je cesta, ktorá vašu myseľ znovu upokojí.

Meditácia na uvedomenie si NEKONEČNOSTI BYTIA

K meditácii si sadáme s plným vedomím, veď máme túžbu i zámer. Túžbu po dosiahnutí nirvány a zámer dosiahnuť ju. Najlepšie je na začiatku sa sústrediť na dýchanie. S plným vedomím viesť nádych za pomoci bránice až k pupku a postupne dychom zaplniť celé pľúca. Keď to spravíme niekoľkokrát, zistíme ako sa zmenilo naše vnútorné naladenie, ako telo reaguje na zvýšený prísun kyslíka i na niečo iné, veľmi nezvyčajné. Necháme sa vnútorne viesť týmito jemnými pocitmi. Práve tu je najvhodnejší čas na zavolanie Bušida a Jeremiasa, našich spolupracujúcich energií. Nikam sa nenáhlime a užívame si voľnosť nekonečnosti. Po niekoľkých minútach pokračujeme.

PRVÝ KROK:
Predstavte si, aké by to bolo, keby naša Zem bola živou bytosťou – našou Matkou. Aké by to bolo, keby všetci ľudia, zvieratá a rastliny boli spolu v mieri a vo vzájomnom porozumení.
Predstavte si to najkrajšie miesto, aké poznáte a buďte chvíľu tam. Preciťujte to, aké to je.
Potom vezmite všetku svoju lásku, sústreďte ju do jediného bodu a pošlite ju k Matke Zemi. Na všetky miesta, ktoré ste si vybrali. Povedzte si, že Matka Zem je vašou skutočnou matkou. A teraz pošlite všetku energiu, ktorá je vo vás i okolo vás, do stredu Zeme a čakajte pokiaľ sa vám vráti späť.
Obráťte svoju pozornosť k svojim nohám, ktoré sa dotýkajú podlahy – akoby Zeme. Sledujte, či a ako sa energia vracia, niekoľko minút.
Počkáme a užívame si uvoľnenie.

DRUHÝ KROK:
Predstavte si, aké by to bolo, keby za všetkou Energiou existovala inteligencia, múdrosť a láska. Nazvime na chvíľu túto Energiu Božským otcom.
Predstavte si našu Galaxiu a Mliečnu dráhu, sústreďte všetku svoju lásku do jediného bodu a pošlite ju do centra Galaxie. Alebo ju pošlite do stredu nášho Slnka. Povedzte si pri tom: Otec Boh je mojim otcom.
Ak ste všetku svoju lásku poslali do centra Galaxie alebo Slnka čakajte na odozvu. Sledujte, či a ako sa energia vracia, niekoľko minút.
Počkáme a opäť si užívame uvoľnenie.

TRETÍ KROK:
Predstavte si, že všetci ľudia sú prepojení neviditeľnou Energiou lásky a porozumenia.
Predstavte si, aké by to bolo, keby naozaj všetci ľudia boli spojení láskou a porozumením. A ešte viac - predstavte si, aké by to bolo, keby všetci tí ľudia, ktorí vás ľúbia a rozumejú vám, boli vašou rodinou.
Sústreďte všetku energiu lásky do jediného bodu a pošlite ju všetkým ľuďom dobrej vôle a pri tom si povedzte: Všetci ľudia, ktorí hľadajú lásku, svetlo a porozumenie sú mojou rodinou.
Keď ste všetku svoju lásku poslali k týmto ľuďom, čakajte na odozvu. Započúvajte sa do ticha alebo jemnej hudby, ktorá vám hrá a vnímajte, čo k vám prichádza.
Preciťujeme a užívame si tie krásne CHVÍLE.

Nakoniec sa poďakujeme Jeremiasovi a Bušidovi za ich prítomnosť a ukončíme meditáciu.

Ľudské telo a duchovný vývoj

Keď hovoríme o duchovnom vývoji, musíme vziať do úvahy nielen našu myseľ, myšlienky alebo emócie, ale aj naše telo. Všetci vieme, že telo je vstupnou bránou - je chrámom pre ducha, a že všetko, čo máme vo svojom živote sa odráža aj vo vnútri nášho tela. Čo to teda znamená?

Hovoríme, že ľudské telo je miestom, kde sa všetko deje. Znamená to, že naše myšlienky a emócie sa odrážajú a prejavujú v tele. A keď prichádzajú do nášho tela, vytvárajú v nás určitý pocit, reakciu, správanie alebo aj pohyb. Tak naše myšlienky a emócie priamo vplývajú na telesné zdravie, rovnako aj na to ako stojíme, rozprávame alebo sa hýbeme.

Napríklad: Šéf povedal o mne niečo zlé a nepravdivé. Prvé, čo nastalo, keď táto informácia prišla do mojej mysle bolo, že moja myseľ ju rozanalyzovala a vyprodukovala myšlienku, že je to nečestné a nespravodlivé. Táto myšlienka spôsobila reakciu v podobe emócie, v tomto prípade zlosti. A čo bol hnev? Reakciou v mojom tele. Vytvorilo sa teplo v tele, tvár očervenela a ja som sa začala nahlas brániť. Alebo aj, ak som nesmelý typ človeka, tak som to len preglgla a bola ticho. A moja dobrá nálada v ten deň bola preč. Len myšlienky plné hnevu mi bežali v hlave. Táto situácia vytvorila stres v mojom tele. A stres v tele oslabuje imunitný systém, a takto dlhodobo opakujúce sa reakcie, ako táto vytvoria zdravotný problém.

Telo má však aj schopnosť učiť sa. Má dokonca svoju vlastnú pamäť. Ak opakujeme nejaké úkony alebo spôsoby správania často, prichádza zvyk. Keď sa telo učí týmto správaniam a reakciám, začína ich používať prednostne vo všetkých nastávajúcich situáciách. Veľakrát nás pôvodne zaužívané správanie obmedzuje, pretože s automatickou reakciou nereagujeme na určitú situáciu správne, ale bez rozmyslu - automaticky (plne to vystihuje fráza „byť mimo svojej mysle“).

To, čo cítime v našom tele, je práca nášho nervového systému, a podnet prichádza z mysle. Pocity ako šťastie alebo nešťastie sú tiež produktom nášho nervového systému. Takže, ak vieme ako to pracuje, máme možnosť slobodne sa rozhodnúť, čo chceme cítiť! Ide o to, že to musíme trénovať. To, čo je najviac v našej mysli, to prevláda. Ak myslíme viac pozitívne než negatívne, vytvárame viac stavy šťastia a spokojnosti. A takto si vytvoríme zvyk, ako prežívať veci inak - z inej perspektívy vnímať svet okolo seba. Z toho vyplýva, že šťastie je viac naučená zručnosť a zdravá voľba, ako reakcia na vonkajšie okolnosti.

Ako môžeme využiť toto poznanie v našom duchovnom rozvoji? Môžeme ho využívať tak, aby sme prevzali kontrolu nad našimi nevhodnými reakciami, nezdravými zvykmi a škodlivým správaním. Môžeme ich vedome nahradiť príjemnejšími a zdravšími pocitmi ako rovnováha, pokoj alebo šťastie. To sa nazýva somatické vedomie.

Ako to urobiť? Cez pozorovanie nášho tela. Buďte si vedomí, čo sa deje vo vašom tele, keď ste nahnevaní, nervózni alebo znechutení. Kde to cítite? Čo presne cítite? Ak ste schopní to zistiť, budete schopní zastaviť svoje emócie, kým sa rozvinú na škodlivú a nezdravú úroveň. Prvým krokom je rozpoznať to po prežitej situácii. Potom jedného dňa budete schopní to rozoznať, keď to znova ide prepuknúť. A v tomto bode budete mať možnosť si vybrať, či budete pokračovať alebo to zastavíte, ukľudníte sa, a zareagujete zdravým spôsobom.

Skutočným výstupom meditácie a duchovnej práce by nemalo byť len prehlbovanie poznania a meditačných zručností, ale predovšetkým zlepšenie nášho vlastného života, životov ostatných a naplnenie svojej existencie na tejto Zemi. Preto potrebujeme dať všetko, čo sa učíme do praxe, do života, do nášho tela…

Meditácia je stav, v ktorom meditujúci úplne alebo čiastočne zameriava svoju pozornosť dovnútra, na svoje myšlienky, pocity a tok energie, aby ich sledoval a učil sa ich kontrolovať. Zároveň sa meditujúci pokúša spoznať pôvod svojich myšlienok a pocitov ako aj smer prúdenia energie.

Aká forma meditácie je pre mňa tá správna?

Existujú rôzne meditačné techniky. Ktorá z nich je pre mňa tá správna?

Každý človek je individuálny. Takže aj pri meditácii vyhovuje každému niečo iné. Transcendentálna meditácia, jogová meditácia, koncentrácia na Šrí jantru, práca s dychom – nie každý robí dobre to isté. Ktorá meditačná technika je tá správna, závisí samozrejme aj od toho, ako dlho už medituješ. Pretože sa rozvíjaš stále ďalej. Čo tým chceš dosiahnuť? Prečo medituješ?

Toto všetko sú otázky, ktoré sú dôležité pri výbere vhodnej meditačnej techniky.

Aká forma meditácie je pre teba tá správna? Závisí to od toho, aký druh meditácie práve potrebuješ. Čo je pre teba v tomto momente dobré. Avšak to sa môže tiež meniť v závislosti od tvojej životnej situácie, času a okolností.

Radi ti pomôžeme s nájdením tvojej individuálnej techniky.

Spoznajte meditáciu. Navštívte naše bezplatné meditačné hodiny a -semináre v našom meditačnom centre. Tešíme sa na teba! Spoločne zistíme, ktorá meditácia je pre teba tá správna.

V našom meditačnom centre sa stretávajú ľudia, ktorí meditujú, aby si medzi sebou vymieňali svoje poznatky a skúsenosti. Stretneš tu aj jogínov či budhistických mníchov.

Radi vždy privítame zvedavých ľudí a ľudí, ktorí chcú spoznať meditáciu. Naše meditačné centrum nepatrí k žiadnej konkrétnej škole ani smeru. Praktizujeme rôzne meditačné techniky z celého sveta a z rôznych svetových náboženstiev.

Meditácia - druhy (ohraničenia)

Typy meditácie

Existujú rôzne druhy meditácie (ohraničenia v meditácii). Raz som si v jednej peknej knihe o joge prečítal toto: Modlitba: „Hovorím s Bohom.“ Meditácia: „Počúvam Boha.“
To znamená, že pri modlitbe, formulujem napríklad svoje priania alebo obavy. Pri meditácii sa snažíte vypnúť svoje myšlienky a hľadáte pomoc z vyššieho zdroja. Ďalším druhom meditácie je tranz a extáza.

Môžete použiť rôzne meditačné techniky spolu s dychovými cvičeniami - tranz a extáza sa v mágii používajú veľmi často, pretože každý magický rituál sa vykonáva v zmenenom stave vedomia. Meditácia však vo väčšine prípadov nie je určená na navodenie stavu tranzu alebo extázy.

Keď sa človek nachádza v stave tranzu alebo extázy, je na astrálnej ceste. To znamená, že stratí vedomie a nechá sa viesť k vyššiemu zdroju.

Pri meditácii to tak nie je vždy. Potom to nie je tranz ani extáza. Počas toho ste veľmi pokojní a uvoľnení.

Ďalším druhom je duchovné posadnutie: Veľmi často sa používa vo voodoo. Znamená to, že človek uvoľní svoje telo inému duchu, božstvu alebo energii za účelom prijatia určitých informácií. V mágii sa duchovné posadnutie nikdy nevykonáva osamote. Malo by vždy prebiehať pod dohľadom iného mága. Pri meditácii to tak nie je, pretože pri meditácii človek neuvoľňuje svoje telo pre inú identitu.

Definícia meditácie: Pojem „meditácia“ zahŕňa mnoho rôznych techník, ktoré nezávisia len od kultúry alebo náboženstva, ale možno ich interpretovať aj rôznymi spôsobmi.

Príklad: Koncept meditácie v zene je úplne iný ako v kresťanskej meditácii a dokonca aj v rámci prvotného učenia zenu existuje niekoľko rozdielov. Zenová meditácia môže znamenať sústredenie sa na kóan (krátky príbeh alebo hádanku) alebo aj na mantru. Ďalej môže znamenať aj silnú koncentráciu na dýchanie, ako aj menej silnú koncentráciu alebo pozornosť, kedy meditujúci vníma všetky vonkajšie vnemy okolo seba: Pri poslednej meditácii môže meditujúci vnímať všetko okolo seba; tam, kde môže byť táto koncentrácia narušená určitými myšlienkovými pochodmi, sa to nepovažuje za problém.

Preto sa nedá úplne presne povedať, čo je meditácia, pretože to závisí od príslušného náboženstva a kultúry. Možno len poukázať na rôzne druhy meditácie, kde si každý môže vybrať to, čo mu pri jeho súčasnom stupni vývoja pomôže napredovať.

Hĺbka meditácie skúseného mnícha, ktorý celý svoj život zasvätil duchovnu a používa prepracované techniky, bude samozrejme iná ako u „začiatočníka“, ktorý pracuje 10 hodín a 20 minút medituje, aby sa uvoľnil a používa úplne iné meditačné techniky.

Meditácia zahŕňa určité uvoľňujúce techniky, relaxáciu, kde nejde len o uvoľnenie, ale aj o nahromadenie životnej energie (energie Vril), čchi alebo prány. Ide o analýzu vnútorných negatívnych pocitov, napríklad hnevu alebo nenávisti, a zároveň zvyšovanie a posilňovanie iných pozitívnych pocitov, ako sú napr. súcit, štedrosť, trpezlivosť atď.

Vo vyššom štádiu meditácie ide o to, aby ste sa dostali do bezmyšlienkového stavu a zotrvali ste v ňom alebo že dokážete udržať 1-bodovú koncentráciu po veľmi dlhú dobu. Nie je dôležité, na čo sa koncentrujete. Môže to byť dýchanie, magický znak (sigil) alebo mantra. Ide o spojenie s Bohom prostredníctvom lásky a vďačnosti a udržanie tohto spojenia aj počas dňa!

V nasledujúcom texte uvediem ešte rôzne meditačné tradície a popíšem, ako sa vyvíjali a ako je meditácia definovaná v rôznych tradíciách. V najvyššom štádiu meditácie si meditujúci môže uvedomiť, že nie je len týmto telom, týmito myšlienkami a pocitmi, ale aj vedomím. Potom ide o to, aby toto vedomie bolo schopné pozorovať seba samého a proces pozorovania sa zjednotil s pozorovateľom. To by malo byť cieľom meditácie, ktorá má viesť k osvieteniu a iným vyšším stavom.

Ako som už spomenul, moderná psychológia alebo tréning pozornosti je trošku iný ako meditácia: Tréning pozornosti je skôr o vedomom bytí v Tu a Teraz. Byť pozorný znamená sústrediť sa na to, čo práve robíte a nemať príliš veľa myšlienok, ktoré vás rozptyľujú alebo vám bránia byť šťastný v Tu a Teraz.

K meditácii patria aj modlitebné korálky (Mala) alebo opakovanie mantier, ktoré nájdeme v každej tradícii. V hinduizme majú tieto meditačné náhrdelníky 108 korálok, opakuje sa tu 108-krát napr. meno Šivu. V islame je to 99 mien Alaha a v kresťanskej tradícii je to ruženec, kde opakujete určité slová alebo modlitbu Otče náš.

Neustále opakovanie modlitieb, mantier alebo viet vedie k tomu, že sa vaše myšlienky „upokoja“ alebo sa dostanete do stavu tranzu. V tomto stave človek stráca pocit pre Tu a Teraz a vstupuje do vyšších stavov. Človek dosahuje Boha prostredníctvom lásky a vďačnosti. Všetky techniky nám len pomáhajú vzdať sa svojho ega a prostredníctvom dôvery, lásky a vďačnosti sa dostať nad myšlienky.

Inštrukcie pre meditáciu

Meditácia pre začiatočníkov .MP3

Hudba a slová sú síce zvuky, ale prostredníctvom nich je možné vytvoriť aj ticho, pokoj a pohodu.
TU si môžete kúpiť naše meditačné .MP3!

TU: Meditácia, Meditačné semináre.

Vystresovaný? Manažér? Vrcholový športovec? Ponúkame vám na mieru vyrobené stres manažment a meditačné semináre!

Cítite sa frustrovane, bez motivácie, bez energie a neviete prečo? Takéto pocity často pramenia z určitého vzorca správania, trendov alebo určitého stereotypu, ktorým sa poddávame bez toho, aby sme si to všimli. Tieto vzorce správania a stereotypy vieme zmeniť a ovplyvniť tak, aby ste vedome ovplyvňovali svoj život viac pozitívne ako negatívne. Môžete dosiahnuť všetko, pokiaľ do toho vložíte svojho ducha a svoje srdce. A my vám s tým pomôžeme!

Zavolajte nám alebo nás kontaktujte e-mailom. Tešíme sa na vás!

Vypočuj si najlepšiu vedenú meditáciu a začni s jej pomocou ešte dnes vylepšovať ihneď svoje meditácie, rovnováhu a sebapoznanie!

 • Meditácia pre začiatočníkov .MP3

  Pri meditácii odovzdávame všetko, čo nemôžeme zmeniť. Zbierame odvahu a silu, aby sme dokázali zvládnuť to, čo nám naše sily a možnosti dovoľujú.

  Pri meditácii sa najskôr učíme nereagovať. Nereagovať na vonkajšie ani na vnútorné impulzy.

  Meditácia je stav, v ktorom meditujúci úplne alebo čiastočne zameriava svoju pozornosť dovnútra, na svoje myšlienky, pocity a tok energie, aby ich sledoval, pochopil ich tok a učil sa ich kontrolovať.

  Keď sa vaše myšlienky a pocity neustále vracajú k tej istej téme, tak to znamená, že nejakej časti reality hovoríte príliš: "Áno, to sa musí stať!", alebo nejakej časti reality hovoríte príliš: "Nie, to sa nesmie stať!”

  Prijmite to, čo je! Akceptujte veci také, aké sú. To je prvý krok k zlepšeniu a k nájdeniu nových riešení.

  Ďakujem Svetlu a Láske za silu prijať to, čo nemôžem zmeniť, ďakujem za odvahu a silu zmeniť to, čo zmeniť môžem, a za múdrosť rozlišovať medzi jedným a druhým.

  Počúvate moje slová, cítite váhu vášho tela, a prechádza vami hlboké uvoľnenie.

  Pozorujete, ako vaše telo dýcha bez námahy. Počúvate hudbu a odovzdávate všetko, čo nemôžete zmeniť.

  Pozorujete svoje myšlienky a pocity, uvedomujete si samých seba a nechávate sa viesť svojou vlastnou vnútornou múdrosťou.

  Moje telo a duša sú obklopené silou, svetlom a energiou.
  Viem, čo chcem, a každý deň som bližšie a bližšie k môjmu úspechu.
  Ja som radosť, svetlo a vedomie.
  Ja som rovnováha a sila.
  Ja som láska a odpustenie.
  Ja som harmónia a úspech.
  Ja som mier a pokoj.
  V mojom vnútri je hlboký pokoj a vyrovnanosť.
  Ticho vo mne mi ukazuje správnu cestu.

  Nechajte sa teraz ďalej viesť svojím vlastným vnútorným svetlom...

  Nome ten Buschido Tischami.

  In nomine patris, et filii, et spiritus sancti. Amen.

  Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite, a vráťte sa pozornosťou naspäť k svojmu telu.
  Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite, a pomaly otvorte svoje oči.
  Tešte sa a rozdávajte ďalej lásku, svetlo a pokoj, ktorý ste prežili v meditácii.

Prečo by som mal meditovať?

Zdroj sily, múdrosti a zdravia

Najskôr chceme dokončiť školu, potom získať dobré pracovné miesto, potom dobrého partnera, potom zdravé deti, potom dom, dovolenku… Už sme toho dosiahli veľa, no šťastie stále akosi neprichádza. Prečo? Pretože šťastní môžeme byť buď Tu a Teraz, s tým, čo máme teraz a takí, akí teraz sme, alebo nikdy.

Je veľmi ťažké zostať v živote sústredený a zároveň uvoľnený. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na jednu vec, nechávame sa neustále rušiť a rozptyľovať našimi vlastnými obavami a myšlienkami. Často sa cítime vyčerpaní a vyhorení. Meditácia dokáže tento stav zvrátiť. Jej blahodarný vplyv na naše zdravie bol už mnohokrát dokázaný. Napriek tomu sú mnohí presvedčení, že meditácia pre nich nie je vhodná. Pravdepodobne o nej nemajú dostatočné množstvo informácií...

A tu niekde sa treba zastaviť, tu je jadro celého. Je tu túžba, ktorá vedie každého hľadača vpred je spoznať lepšie svoju cestu. Zistiť svoje možnosti a aj úlohy, ktoré tu čakajú na nás. Na ten čas, keď sa zobudíme a naozaj vedomí, vykročíme vpred a vyššie. Je na nás samotných, aby sme to urobili. Nik iný to za nás neurobí!

Je dobré, aby sme prestali byť pohltení všetkým tým, čo sa deje okolo nás. Udalosťami, ktoré sa nás viac, alebo menej, bytostne dotýkajú. Ako ich môžeme len tak odložiť nabok? Niečo, čo nám spôsobuje priam fyzickú bolesť. Keď sa už nedokážeme povzniesť nad tú kritickú chvíľu s takzvaným „nadhľadom“. Nezaseknúť sa kdesi v polovici svojej cesty, ale pohnúť sa ďalej. Ak meditácie nie sú tak intenzívne, a ani čisteniu nedávame patričnú váhu, vždy potom nasleduje tvrdé STOP od života a riadne pristátie s udretým čelom, aby sme sa konečne zobudili. Čo by sme vlastne mali hľadať? A čo by sme mohli nájsť? Zvykne sa tomu hovoriť tichý hlások vo vlastnom vnútri. Viete, čo to vlastne je? Je to naše vyššie Ja. Naše vnútorné dieťa, nekonečne veľakrát zrodená Duša. Ona má svoju múdrosť vekov, a nikdy nezomiera, len prichádza zas a zas.

Potrebu konečne vypnúť, prísť opäť na iné myšlienky, vystúpiť aspoň na chvíľu z každodenného kolotoča povinností, zbaviť sa stresu, vytvoriť si svoj vlastný priestor a možnosť rozvíjať nové myšlienky a ciele – tieto želania pozná pravdepodobne väčšina z nás.

Obvykle získavame potrebnú rovnováhu tým, že sa jednoducho vyspíme, oddýchneme si, zatancujeme si, alebo sa venujeme nejakej svojej záľube.

Nie vždy sme však schopní zbaviť sa napätia týmto spôsobom. A čo potom? Potom sme nútení hľadať iné spôsoby. A práve meditácia sa môže stať jedným z nich, pretože je to predovšetkým metóda relaxačná. Pre všetky vedecky overené metódy relaxácie platí, že tomu, kto ich ovláda, pomáhajú nielen zostať pokojným, ale zároveň ho učia aj alternatívnym spôsobom reakcie na stres. Stres môže predstavovať záťaž v každodennom živote, s ktorou sa dokážeme pokojne vysporiadať, alebo nadobudne podobu chronickej bolesti, ktorá sa znáša oveľa horšie.

K životu plnému námahy a úsilia patrí obdobie odpočinku, uvoľnenia a relaxácie.

Najmä v prípade chronického stresu, keď nedokážeme nájsť spôsob, akým by sme mohli zmeniť situáciu spôsobujúcu stres a všetky stratégie, ktorými sa voči nemu bránime, zlyhávajú, je čas sa zastaviť, upokojiť sa a nájsť alternatívne cesty k jeho zvládnutiu. Tu prichádzame my s meditačnými technikami, za pomoci ktorých je to skutočne možné.

V prípade záujmu o absolvovanie nezáväzného telefonického rozhovoru, alebo o kontaktovanie e-mailom kliknite TU.

Meditácia a problémy so spánkom

Osobná skúsenosť

Približne pred rokom, dvomi som si začala uvedomovať problémy so zaspávaním a spánkom. Bývam v zahraničí, sama cez týždeň, s manželom cez víkend. Málokedy som mala problémy so zaspávaním/spánkom, keď som bola doma na Slovensku alebo cez víkendy. Väčšinou len cez týždeň, keď som bola sama. Ležím v posteli, plno pripravená zaspať a nič. Ležím, počítam ovečky, zatvorím oči. Skúšam to znovu a znovu. Samozrejme prescrollovať nezmyselne facebook, zapnúť si rozprávku a stále nič. Bola som zúfalá. A hlavne, človek príde z roboty o 23-tej vyčerpaný psychicky aj fyzicky a o 6-tej znovu do práce. Do práce s dementnými ľuďmi. Ten pocit, keď je človek tak unavený, že nedokáže ani zaspať. Ak som dokázala po 2-3 hodinách zaspať, snívalo sa mi, že nespím, budila som sa viackrát za noc a skúšala som znovu zaspať. Nulová kvalita spánku. Bola som zúfalá. Začala som s meditáciou. Samozrejme, že to nebolo len čáry máry fuk a problém zmizol.

Samozrejme mi trvalo veľmi dlho, uvedomovať si svoje dotieravé myšlienky, ktoré prišli akurát vtedy, keď som si ľahla a potrebovala som kľud. Všetko, čo som prežila cez deň, posudzovanie, čo budem robiť, keď... A tak som začala meditovať pred spaním. A stalo sa to. Neverila som, ale ten pocit, keď je človek unavený a hneď zaspí, je na nezaplatenie. Pocit šťastia. Naplnenia. Ten je super. Samozrejme to ľudské chcenie. Viem, že meditácia pomáha a cítim to na sebe. Ale aj tak sa vynárajú tie lenivé myšlienky, však daj si dnes pauzu, meditovať môžeš aj zajtra. Samé výhovorky, prehovárania. Treba sa prekonávať a začať pre seba niečo robiť je veľká vec.

Odporúčame prečítať si aj knižku Efektívnejší spánok: 21 základných stratégií, ako si prostredníctvom spánku zabezpečiť výkonnejšie telo, pevnejšie zdravie a úspešnejší život... od Shawn Stevenson.

Ďakujeme za osobnú skúsenosť!

Foto © Pavol Malenký I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH

Meditácia úspešne & osobne

Požiadaj o bezplatný termín konzultácie a začni s jej pomocou ešte dnes vylepšovať svoju pohodu, radosť a jasnosť!

Biela mágiaĽúbostná mágia & Ochranná mágia & Meditácia

Nájdite rovnováhu, mier a novú inšpiráciu v našich posvätných priestoroch. U nás zažijete osobné konzultácie zamerané na váš problém ako aj meditačné semináre a pravidelné prednášky o bielej mágii, o voodoo a duchovných otázkach.

Daghan-Malenky GmbH

Mgr. Monika Slivová
Topoľčianska 916/23
951 97 Žitavany
Mobil: +421 902 734 483
bielamagia@me.com

Darina Strešňáková
Eža Vlkolinského 141
930 41 Hviezdoslavov
bielamagia@me.com

Marion Daghan-Malenky
Espenauer Straße 10
342 46 Vellmar

Keď sú telo, duch, myseľ a duša v rovnováhe, môžete dokázať veľké veci. ~ Magierin Damona


Kruh Logo Divider

© 2010 2024 Pavol Malenký I Marion Daghan-Malenky I Monika Slivová I Daghan Malenky GmbH I Skúsenosti