Jednota náboženstiev & Panteón

Candomblé (voodoo)

a zjednotené náboženstvá

Názov candomblé (voodoo)

Je názov pre náboženský systém, približne niečo také ako je u nás katolícka viera. Praktizuje sa najmä v Brazílii. Hlavne vo veľkých prímorských oblastiach ako je Recife, Salvador a Rio de Janeiro, či Sao Paulo. Mesto Salvador da Bahia, známe ako Bahia, je kolískou afro-brazílskych náboženských smerov. Toto mesto bolo tristo rokov najvýznamnejším juhoamerickým prístavom. Obchod s otrokmi dovezenými z Afriky tu prekvital od prvej polovice 16. storočia, až do jeho postupného úpadku v priebehu 19. storočia. Prví otroci boli do Brazílie dovezení v roku 1538. Bolo to 38 rokov po tom, čo Pedro Alvares Cabral pristál na severovýchodnom pobreží Brazílie a zabral toto územie pre Portugalsko.

Kolíska candomblé (voodoo)

V 18. storočí bolo Bahia hlavným mestom oblasti. Vďaka prekvitajúcemu obchodu s otrokmi a cukrom zaznamenalo rýchly rast. Severovýchod sa stal hospodárskym strediskom kolónie. Na konci 18. storočia však cukrovarnícky priemysel prechádzal krízou. Práve vtedy došlo k objaveniu ložísk zlata v regiónoch Minas Gerais a Goias. Tak prepukla zlatá horúčka a významnejšími stali južné oblasti kolónie.

Vývoj zasiahol aj politickú správu kolónie a hlavné mesto bolo presunuté z mesta Bahia do Rio de Janeira. Vplyvom zloženia ľudskej pospolitosti začali práve africké náboženstvá prevládať a výrazne zapustili svoje korene v Brazílii. Stalo sa to pravdepodobne hneď v počiatkoch obchodu s otrokmi.

Prvé náboženské strediská sa však spomínajú až na začiatku 19. storočia. V tom čase založili, podľa dochovaných informácií, traja oslobodení otroci národnosti nago-ketu, najznámejší bahijský chrám candomblé (voodoo). Jeho pomenovanie Casa Branca do Engenho Velho v preklade znamená Biely dom. Stavba bola pôvodne cukrovarom. Casa Branca je teda najstarším brazílskym chrámom candomblé (voodoo). Jeho dlhoročná tradícia mu dodáva najväčšiu vážnosť.

Zavolajte nám alebo nás kontaktujte e-mailom.

Candomblé

Foto © Pavol Malenky I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH

Biela mágia Pentagram

Panteón náboženstva candomblé (voodoo)

V candomblé (voodoo) majú bohovia a duchovia, všeobecne nazývaní Orixá, pôvod v afrických božstvách. Ich mená vznikli prispôsobením yorubských mien, prepisom do portugalskej fonetickej výslovnosti. Mnohí Orixá, uctievaní v Brazílii, sú rovnakí ako Orixá v oblasti Yoruba, ktorá sa nachádza v Nigérii a Benine. Nie je to však zásadným pravidlom a neplatí to úplne, lebo nájdeme medzi nimi aj podstatné odlišnosti.

Tri príbuzné náboženstvá (voodoo, santeri, candomblé) majú, okrem iného, spoločný pojem „najvyššieho" božstva, ktoré stojí nad ostatnými Orixá. V candomblé sa za najvyššieho boha považuje Olorun.

Hneď pod ním patrí osobitné miesto Obatalovi, Oxalovi, a to vďaka jeho úlohe pri stvorení človeka. Oxala sa znázorňuje buď ako starec symbolizujúci pokoj a mier, ale tiež ako bojachtivý mladý muž. Afro-katolícki veriaci mnohokrát prirovnávajú Oxalu k Ježišovi. Prislúcha mu biela farba a deň piatok. V tomto dni ho uctievajú nielen jeho nasledovníci, ale tiež nezasvätení sympatizanti, oblečení v bielom.

Ache/Axé je meno pre duchovnú energiu, žijúcu v prírode. Ona je podstatou božstiev a má schopnosť byť viditeľnou ako zjavenie, či prejsť do ľudských bytostí. Axé je mystická sila bytia. Axé môžeme nájsť v čiastočke hmoty, ale aj v symbolickom deji. Rovnako tiež vo zvieratách a rastlinách, dokonca aj v anorganických látkach. Rituálmi sa dá vplyv Axé a Orixá zosilniť tak, že môžu prejsť do ľudských bytostí. Axé sa vo veľmi koncentrovanej sile nachádza vo vnútornostiach zvierat, hlavne v ich krvi. To objasňuje význam zvieracích obetí a vysvetľuje, prečo sa rituálne predmety namáčajú do zvieracej krvi. Počas náboženských sviatkov candomblé (voodoo) si veriaci potierajú zvieracou krvou určité časti tela. Na konci osláv každý účastník dostane jedlo, ktoré sa pripravuje z mäsa obetovaných zvierat. Toto jedlo je rovnako dôležité ako zvuk bubnov, tance a piesne o Orixá. Všetko je súčasťou rituálov a spomenuté predmety sú plné Axé, symbolu vitality.

Logo Candomblé Voodoo

Candomblé (voodoo)

Teraz sa pozrieme na Božstvá Voodoo, ako ich chápeme my. Ak túžite vedieť viac o tradičnom pochopení Božstiev Voodoo, prečítajte si o nich v časti Voodoo - história a princípy.

Oxala (Obatala); Buschido

Oxala (Obatala) Oxala sa na Zemi narodil ako Ráma, Bhrigu, Konfucius, Guru Nanak, Sai Baba zo Shirdi, a ešte mnohé iné významné osobnosti. Je možné ho uctievať pod všetkými týmito menami. Oxala  by mal byť pozvaný a uctievaný ku všetkým rituálom, pretože je bránou k osvieteniu a je sprievodcom prechodu do iných dimenzií. V súčasnom vtelení sa volá Buschido.

Yemanja (Jemanjá); Panna Mária

Yemanja (Jemanjá) je symbolom materinskej lásky. To objasňuje jej analógiu s Máriou, Ježišovou matkou. Zároveň je aj zvodná a márnivá. Ako Bohyňa mora je veľmi často znázorňovaná v podobe morskej panny. Na jej sviatok prichádzajú na morské pláže státisíce ľudí. Pri slávnostiach púšťajú na more množstvo lodičiek, naplnených rôznymi drobnosťami (kvetmi, kozmetikou, šperkmi, sladkosťami, prosebnými listami). Tie slúžia ako obetné dary pre túto Orixá. Obete pre Jenmanju sa dajú prinášať aj v iné dni. Tak je vídať ľudí počas celého roka, ako nosia na pláž rôzne darčeky. V Brazílii je vidieť prinášať obetné dary aj na iné miesta: popri cestách, na križovatkách, pod stromami, na morskom pobreží, či na brehoch riek.

Loco: Jeremias

Loco sprostredkúva komunikáciu medzi stromami a rastlinami, i medzi rôznymi svetmi. Je privolávaný najmä vtedy, keď je potrebné, aby bola úspešná liečba pomocou rastlín. Loco bol prvým kňazom voodoo, ktorý bol povýšený na Loa (Orixá). V ľudskej podobe ho môžete spoznať podľa dlhej hrčovitej palice a služobníka fajčiaceho fajku. Ak mu chcete priniesť obetu, zasaďte mu strom. Jeho žiakom je Xango. On bol v neskoršom životnom období Locov služobník. Ako spoločník sprevádza Xango Loca v rôznych inkarnáciách. Loco sa napr. narodil ako Raja Janaka, Parabrahm Bhagwhan Sri Deep Narayan Mahaprabhuji, v Indii ako Brahma, ako Balaráma, v gréckej mytológii ako Prométeus a mnohé iné veľké osobnosti.

Erzulie

Erzulie je často prirovnávaná k Afrodite a ako Loa (Orixá) je stelesnením lásky a tvorivej sily. Zobrazuje sa ako zvodná mladá žena. Je patrónkou umenia, a symbolizuje silu Venuše. Vzýva sa pre jej schopnosť liečiť choroby a prinášať bohatstvo. Ako obetné dary sa jej prinášajú červené ruže. V Indii sa narodila ako Šíva a bola uctievaná ako božstvo lásky. Zväčša však prichádzala na Zem ako manželka Oxalu. Táto veľká bohyňa sa narodila tiež ako manželka Budhu, Krišnu, Rámu, či ako Mária Magdaléna. Veľmi často prichádzala na svet ako muž, ktorý bol pomocníkom Xangu.

Legba: Abrahám

Legba sa narodil ako Sokrates a mnoho iných veľkých osobností. Jeho predposledná inkarnácia je popísaná v knihe Sokrates od Dana Millmana.

Merlin: Ogun alebo Ogum, Ogu

Merlin sa narodil ako Bódhidharma (keď prvý patriarcha Zenu, Bódhidharma, prišiel z Indie do Číny, aby tam učil a rozširoval budhizmus.), ako Ján krstiteľ, Upasni Maharaj, Mahavatar Babaji, Agastya, Vyasa a iné významné osobnosti.

Xango

Xango je veľmi silná, spravodlivosť milujúca osobnosť. Je si vedomý si svojej moci, znázorňovaný so symbolom dvojitej sekery. Na Zem sa narodil ako Herkules, Lakšmana (brat Rámu), Ardžuna (Krišnov žiak), Ánanda a Ramana Maharši.

Máte problém alebo potrebujete pomoc? TU nás môžete kontaktovať.

Biela mágia - úspešne, osobne a individuálne.

Požiadaj o predbežnú bezplatnú analýzu a začni s jej pomocou ešte dnes vylepšovať svoj život, vzťahy a sebapoznanie!

Máš problémy vo svojom ľúbostnom živote a nevieš, ako ďalej? Si práve teraz konfrontovaný s niečím, čo si doteraz považoval za nemožné? V zmysle: „Prekliatie, démoni“? Chceš nahliadnuť do možnej budúcnosti, alebo potrebuješ vedieť odpovede na svoje otázky? Na probléme pracujeme magicky tak dlho, kým nie je vyriešený. Po celý čas zostávame s klientom v kontakte.

Môžeš nás navštíviť aj osobne za účelom rozhovoru alebo spoločnej meditácie.

Centrum pre bielu mágiu

Príďte a precíťte hlboký duchovný mier nášho chrámu. Nájdite rovnováhu, mier a novú inšpiráciu v našich posvätných priestoroch. U nás zažijete osobné konzultácie zamerané na váš problém ako aj meditačné semináre a pravidelné prednášky o bielej mágii, o voodoo a duchovných otázkach.

„Keď sú telo, duch, myseľ a duša v rovnováhe, môžete dokázať veľké veci.“ ~ Magička Damona

Mgr. Monika Slivová
Topoľčianska 916/23
951 97 Žitavany
Mobil SK: +421 902 734 483
aj WhatsApp, Viber,
Telegram alebo Signal
bielamagia@me.com

Darina Strešňáková
Eža Vlkolinského 141
930 41 Hviezdoslavov
Mobil SK: +421 944 572 078
bielamagia@me.com

Marion Daghan-Malenky
Daghan-Malenky GmbH
Espenauer Straße 10
342 46 Vellmar