Inšpirácia a prameň múdrosti ☝

Posledná jazda

Taxi1
Taxikár z New Yorku rozpráva: Prišiel som na zadanú adresu a zatrúbil som. Po niekoľkých minútach čakania som zatrúbil znova. Mala to byť moja posledná jazda toho dňa, a tak som si hovoril, že by som mohol odísť, ale namiesto toho som auto zaparkoval, išiel ku dverám a zaklopal som na dvere.

"Chvíľočku", ozval sa za dverami slabý hlas staršej ženy. Počul som, ako tam niečo ťahá po zemi. Po dlhom čakaní sa dvere otvorili. Stála predo mnou malá, približne deväťdesiatročná žena. Bola oblečená v hodvábnych šatách a mala klobúčik so závojom, ako v nejakom filme zo štyridsiatych rokov.

Vedľa nej stál na zemi malý kufrík. Byt vyzeral, ako by v ňom nikto už po mnoho rokov nebýval. Všetok nábytok bol zakrytý uterákmi. Steny boli prázdne. Na stenách neboli hodiny, na poličkách neboli ani hrnčeky ani nejaké ozdôbky. V jednom rohu stála kartónová škatuľa plná fotografií a skleneného riadu.

Čítať viac...

Čas

Čas Príbeh
Syn: „Ocko, môžem sa Ťa niečo opýtať?"
Otec: „Samozrejme, synček. Čo treba?”
Syn: „Oci, koľko peňazí zarábaš za jednu hodinu?"
Otec: „No, myslím, že to ťa nemusí zaujímať. Prečo to vôbec chceš vedieť?"
Syn: „Len tak. Prosím, prosím, povedz mi, koľko zarábaš za jednu hodinu."
Otec: „No dobre, ak to teda musí byť, tak zarábam 40 Eur za hodinu.”
Syn: „Ach!” (So sklopenou hlavou)
Syn: „Ocko, môžeš mi prosím požičať teraz 20 Eur?"
Otec: „(Unavený prácou sa dosť rozhneval) Takže tak! Tak to je dôvod, prečo sa pýtaš. Ak je jediný dôvod, prečo si ma požiadal dať ti peniaze, aby si si mohol kúpiť ďalšiu hlúpu hračku alebo podobný nezmysel, tak to nie, priateľ môj. Môžeš ísť rovno do svojej izby spať! Porozmýšľaj, prečo si taký sebecký. Každý deň pracujem dosť tvrdo, aby som zarobil a potom večer musím počúvať takéto drzé otázky!"

Malý chlapec potichu odišiel do svojej izby a zatvoril dvere.
Otec si sadol a začal byť ešte nahnevanejší z chlapcových otázok.
„Aký prefíkaný je môj syn! Ako sa môže pýtať takéto otázky, len aby získal nejaké peniaze!"

Čítať viac...