Stále, znova a znova vám budeme opakovať:
Najlepšie je byť si sám sebe dobrým lekárom. Nikto vás nepozná lepšie ako vy sami. Poznatkov na svete je veľmi veľa, dôležité je rozpoznať, čo je vlastné práve mne, čo vylepší práve mňa. Ide tu teda o neustále sebapoznávanie a sebazdokonaľovanie.
A s istotou sa dá povedať, že čo platí pre jedného, nemusí platiť až tak veľmi na mňa. A okrem toho sú aj iné sily z prírody, či z môjho vlastného poznania, ktoré sa neustále vyvíja, ako všetko okolo nás.
Poďme preto krok za krokom a dajme priestor pre informácie i možné skúsenosti iných ľudí. Takých, ktorí vám chcú ponúknuť určité poznanie. Nie však vytvárať mýty a dogmy. Poďme sa vzdelávať a prijímať pritom informácie priamo od Zdroja – Boha všemohúceho. Poďme sa vyladiť a naladiť aj na neznáme informácie. Veď všetko je teraz také iné...
Pravdepodobne ešte nič netušíte o skrytých súvislostiach fyzického tela a duše. Nemusia vám byť známe vnútorné toky vlastnej energie, a dosť ťažko si spočiatku môžete pomáhať prúdom Božskej energie, ktorá je všade okolo nás. Táto je pripravená na to, že sa na ňu napojíme a podľa potreby si „dotankujeme“. Chce to však naisto zopár drobností:
1) poznanie takýchto možností
2) túžba naučiť sa „TO“ používať
3) viera v účinok sily Energie
4) mať v tom určitú prax a robiť to každý deň.
Vráťme sa opäť na začiatok. Všeobecne platí, lekármi a farmaceutmi šírené:
„Sme ľuďmi značne vzdialenými od prírody so strácajúcimi sa schopnosťami vytvárať si sami v sebe potrebné zdroje vitamínov a stavebných látok, potrebných pre plnohodnotný život.
Preto je nevyhnutné venovať sa svojmu telu a dodávať mu to, čo nie je schopné si samo vytvárať. Najlepšie vymyslenými a vyspelou vedou 21. storočia zhotovenými prípravkami, ktoré nám táto veda ponúka.“
Na zdôraznenie sú ešte pridávané informácie o potrebných miligramoch dennej dávky pre zdravého človeka. Pri hlbšom skúmaní záujemcu o možnostiach alternatívy v živej strave je vyčíslený až neuveriteľne nízky obsah potrebných vitamínov a stavebných látok v ovocí, zelenine, obilninách i ostatných zdrojoch výživy.
Tu si môžeme spomenúť na ľudovú múdrosť: „Tisíckrát povedaná lož sa stáva pravdou.“ Takže nič netušiaci dôverčivý človek ľahko podľahne sile reklamy a už je zamotaný do neviditeľnej pavučiny. Kŕmi sa drahými prípravkami, a možno aj cíti prechodne úľavu (veď veľa vecí si dokážeme vsugerovať). A takto môže človek fungovať dlho, možno aj nastálo.
Niekedy sa však udejú rôzne situácie, a nie je možné sa dostať k tým zázračným „života budičom“. Na prežitie nám ostáva iba to, čo máme práve pri sebe. A tu sa začína vlastne „PRÍBEH“. Zistíme totiž po čase, že nám je bez tých zázračných vitamínov dáko lepšie. Že keď jeme čerstvé ovocie, zeleninu, obilniny, i produkty živočíšneho pôvodu, nemusíme sa cítiť vyčerpaní, znechutení – a že vlastne vôbec nie sme zdegenerovaní. Že vôbec neplatí to, čo sa nám snaží neustále niekto podsúvať, ako máme žiť.
Oprášme si trošku knihu našich vedomostí:
Potraviny sú živým zdrojom energie, ktorým si nevyhnutne dopĺňame, čo sme počas dňa minuli, a popritom nesú v sebe skryté, nevyčísliteľné a nemerateľné látky, ktoré naše telo dokáže z nich pri trávení vyťažiť spotrebovať, a ešte aj odložiť na horšie časy. Jasné, že hovoríme o prírodných potravinách bez „krášliacich“ úprav výdobytkov vedy a techniky dnešnej doby.
A nechajme vstúpiť aj málo poznané a propagované:
Takže tu máme napríklad jablko, ktoré má podľa vedcov zanedbateľné množstvo vitamínu C a v dužine ešte nejaké minerály. Proste ako zdroj niečoho, čo nestojí ani za povšimnutie pre plnohodnotný život, v zmysle potrebných 1000 mg C vitamínu denne. Keď však to jablko zjeme, hoci je také „nevýživné“, zobudí sa pri tráviacom procese v našom bruchu jeho skrytý potenciál. A my hravo a úplne prirodzene dostaneme len tým jediným jablkom tie množstvá látok, ktoré zodpovedajú množstvám odporúčaným od farmaceutov. Navyše sú to látky nám blízke a stráviteľné, a vieme ich vyťažiť na 100 %. O výťažnosti syntetických vitamínov sa hovorí iba málo. Snáď len toľko, že vitamínom C sa nemôžete predávkovať, lebo jeho nadbytok vycikáte.
Takto sa môžeme zaoberať všetkými živými potravinami a objavíme v nich zázrak, ktorý máme pri sebe, len sa ponúknuť. Ibaže ho pre vlastnú nevšímavosť nevidíme a nevyužívame. O tom, že by sme mali byť za všetky Božie dary vďační, sa už nehovorí vôbec. Nehovorí sa ani o vibrovaní jedeného jedla. Nehovorí sa o láske, s ktorou je treba jedlo pripravovať. Nehovorí sa ani o láske, ktorú treba venovať rastlinám pri ich pestovaní a zbieraní. Nehovorí sa o láske, s ktorou sa treba starať o nám zverený statok. Proste vôbec sa ľudia neučia žiť v radosti z každej chvíle, ktorá nás stretáva.
Vitamíny v živej strave:
Stres je spúšťačom rôznych dejov a pochodov v našom tele. Ak nie je dlhodobý a priveľký, môže určitým spôsobom „nabudiť“ telo i dušu. Pomôcť zdolať aj nezvyčajne vysoké prekážky. Po ňom je potrebné stíšenie sa a skľudnenie bytosti v meditácii. Ak je však tlak dlhodobý, alebo záťaž organizmu neprimeraná, dochádza k narušeniu vnútorného prostredia. Primárne je všetko v ľudskom tele nastavené tak, že funguje v optimálnom režime. V skutočnosti je aj dosť predimenzované, a mierne „excesy“ zvláda. Dokáže do určitej miery siahať do vnútorných rezerv a dopĺňať straty pri zvýšenej spotrebe. Človek je dokonalým výtvorom, a navyše sa môže aktívne spolupodieľať na svojom spôsobe žitia. Záleží však na nás samých. Na tom, nakoľko sa dokážeme otvoriť Božej energii, nakoľko ju dokážeme precítiť a dať jej „voľnú ruku“, aby pracovala. Božia energia je dokonalá inteligencia a Láska v jednom. S jej spolupôsobením môžeme chýbajúce dopĺňať neuveriteľnými a nepredstaviteľnými spôsobmi. Jej potenciál je neobmedzený a je tu pre nás. Jediné, čím táto sila nedisponuje je, že sa neprezentuje plagátmi s palcovými titulkami: „AKO NA TO ?! Návod na kvalitné prežívanie: ... „
Učte sa, a naučte sa rozlišovať:
Počúvajte svoj vnútorný hlas i to, čo k nám prichádza ako informácia zhora. Pre skúsených hľadačov má jedinečnú informáciu. Pri jej príchode sa v človeku rozhostí pokoj, radosť a šťastie. Žiadne zdrvujúce pocity, ba dokonca ani najmenšie vnímanie čohosi, čo nie je moje vlastné – obťažujúce. Akonáhle nastáva čo len najmenšia rozladenosť – nejedná sa o informáciu od Zdroja.
Teórií o tom, aké stopové prvky a zásoby vitamínov sa odbúravajú pri stresových záťažiach, kedy vzniká nadprodukcia tých a tých hormónov, je napísaných veľmi veľa. Tabuľky hmýriace sa doporučenými výživovými dávkami nájdete všade. Či sú správne, ťažko odhadnúť, lebo jeden sme malý a chudý, druhý zas veľký a urastený... A individuálna spotreba? Vie len Boh. Nám ide o kvalitu. A ňu dostávame priamo od Boha-prírody. Ako? Najjednoduchším možným spôsobom. Jedlom – potravinami. Sú našou pohonnou látkou, ale sú aj zdrojom pôžitku. Takže najprirodzenejším spôsobom, stravovaním, dokážeme dodávať sami sebe všetko potrebné. Samozrejme záleží na kvalite stravy a našej chuti do jedla. Ako sme už povedali - „excesy“ sú prípustné len výnimočne!
Je potrebná a žiadúca. Nemali by sme zabúdať na taký jednoduchý fakt, že jedlo jeme aj očami. Ak nosíte okuliare so silnejšími dioptriami, skúste si ich pri jedení dať dole a zistíte, že keď na to jedlo dobre nevidíte, tak to nie je ono. Alebo, napadlo by vás jesť potme? Takže všetky jedlá je potrebné náležite pripraviť a aj naaranžovať, hlavne farebne. O koľko je také jedlo chutnejšie!
Dôležité je tiež vedieť niečo o tepelnej úprave. O tom aká je najvhodnejšia pre to-ktoré jedlo. Vedieť, že nie je potrebné všetko konzumovať tepelne upravené. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký podiel vo vašom jedálničku by mala mať čerstvá zelenina a ovocie. A čo orechy, jadierka? áno, je toho dosť, čo dôkladne nepoznáme. Môžeme poznávať spolu, ak máte záujem.
My, v Bielej mágii sme však za klasiku – vhodnú a primeranú stravu. Ňou sa nedá predávkovať, ani vynechať ten správny pomer vápnika s horčíkom. Dobrým zdrojom sú orechy, sójové bôby a zelená listová zelenina (ak ju varíme, vodu z nej nevylievame, ale ju skonzumujeme).
Vhodné je zaradiť do jedálnička takú malú mňamku: jeden 125 mg biely smotanový jogurt s vlastným müsli. To müsli sa pripravuje z obmeny ovsených, obilných, či pohánkových vločiek, do ktorých vmiešame sušené slivky, alebo marhule, či hrozienka, brusnice, banány, jablká (stačí jeden druh), plus posekané orechy. Tie tiež obmieňame: vlašské, lieskovce, kešu, jadierka z dyne, slnečnice, občas aj pistácie. Do jogurtu vmiešavame asi 2 polievkové lyžice zmesi a trošku prisládzame pravým včelím medom.
Potraviny bohaté na horčík (údaje sú orientačné):
Jačmeň varený ½ šálky - 61 mg
Ryža natural ½ šálky - 43 mg
Celozrnný chlieb 1 krajec - 37 mg
Špenát varený - 70 mg
Sója varená - 74 mg
Tofu biele ½ šálky - 127 mg
Fazuľa červená varená - 40 mg
Banán 1 stredný plod - 33 mg
Jogurt 1 šálka - 43 mg
Mandle 2 pol. lyžice - 79 mg
Tekvicové semená 2 pol. lyžice - 92 mg
Cítite, že ste chorý, slabý alebo úplne bez energie? V takýchto chvíľach ľudia najčastejšie začnú brať nejaké lieky. No lieky často problém iba zhoršujú. Pomôžeme vám prekonať vaše zdravotné problémy – a to bez dodatočných pomocných prostriedkov ako sú rôzne zázračné pilulky.
Zavolajte nám alebo nás kontaktujte e-mailom. Tešíme sa na vás!
Vieme sa pozrieť na pôvod a príčiny vášho ochorenia, a pomôcť vám nájsť cestu k navráteniu telesného a duševného zdravia.
Ak máte záujem, zistíme, aké sú príčiny vašej choroby a pomôžeme vám nájsť cestu k telesnému a duševnému zdraviu. V prípade záujmu o nezáväzný telefonický rozhovor alebo o kontakt e-mailom kliknite TU.
V živote nás stretávajú rôzne situácie, a niekedy sme napriek všetkej snahe úplne mimo. Mimo všetkých dobrých pocitov radosti a šťastia, ktoré sa nám pri našom neustálom úsilí podarí viac-menej dosiahnuť. Nastupuje pocit únavy, záchvaty kŕčov, tráviace potiaže od ľahkých disfunkcií až po skutočne ťažké bolestivé stavy. Pri určitom stupni potiaží sa pod tlakom okolia, alebo aj dobrovoľne, odovzdávame do rúk lekárskej vedy. Tajne dúfame, že aj keď nie sme žiadni zástancovia takýchto radikálnych riešení, predsa len sa snáď môže udiať zázrak a lekár nás vylieči. Hm... Blahoželáme, ak máte tú skúsenosť! Ak ste možno práve vy boli úspešne vyliečený, nepotrebujete NIČ.
Inak sa zvyčajne celé iba odsúva do druhého dejstva. A možno aj do tretieho a štvrtého... Usmievate sa? Ani nie, že? Ak nepatríte k hore uvedeným „šťastnejším jedincom“, môže sa vám stať toto: Po obvyklých vyšetreniach (niektoré sú vážne dehonestujúce a nepatriace do 21. storočia) vám ošetrujúci lekár s uľahčením oznámi, že ste vlastne úplne v poriadku a nerozumie, prečo ešte pretrvávajú vaše ťažkosti... Nuž vtedy, vtedy začína byť každá rada drahá, lebo lekári sa nezaoberajú so zdravými ľuďmi. Takže poďme sa pekne vrátiť k správnemu jedálničku.
Nastupuje snaha o normalizáciu. Brŕ – aké slovo, niečím zaváňa. Ale len asi tým starším jedincom z bývalej ČSSR. Čiže začíname skutočne riešiť svoju neradostnú situáciu. Už si asi nevystačíme len s kvalitnou výživou. Túto je potrebné zmeniť na liečivú diétu v súlade s aktuálnym stavom s ohľadom na prejavujúce sa potiaže. Ak máte guráž a trpezlivosť, tak sa dajte do tej normalizácie. Liečenie výživou a prírodnými silami vás postupne preladí na inú vlnovú dĺžku. Jednoducho: Vitajte v klube! Máme tu jedno veľmi, veľmi dôležité upozornenie. Každý jedinec si je strojcom svojho vlastného šťastia, a vôbec sa nehrá dáka detská hra, kde pri prvom neúspechu sa uteká k najbližšej autorite a tam žaluje spôsobom: „Veď ten a ten mi to povedal, zaručil sa... a ono to TAK NEFUNGUJE!!! Nie, a ešte raz nie!“
Najdôležitejším atribútom členstva v klube zdravej výživy je zodpovednosť za seba samého. Ak nemáte odvahu na takéto podmienky, radšej pekne choďte naspäť k svojmu pánu doktorovi.
A teraz už dôležité informácie:
1) B-vitamín = pivovarské kvasnice. Sú zdrojom celého komplexu vitamínu B. Proste sú živým produktom a to, čo majú v sebe – to my potrebujeme. Strávia sa celé, nedá sa hovoriť o tom koľko by človek zjedol B1, B2, B3, B6, B12 atď. Veď o to ani nejde. Ale keď je zvýšená potreba vitamínov rady B tak sú veľmi vhodné. Pozor! Je treba ich užívať primerane. To znamená: na začiatku iba 1 tbl. denne. Organizmus si ich musí začať pomaly všímať a absorbovať. Najprv musí správne zareagovať črevná stena. Pravdepodobne nastáva spočiatku jej čistenie. Až neskôr dokáže vstrebávať vyššie dávky. Pri prudkom nasadení užívania vzniká nežiadúca plynatosť. Takže podľa stavu – po nábehu (v trvaní asi 10-15 dní) s 1 tbl. je dobré skusmo zvyšovať dávky. Dá sa skončiť aj na 4 tbl. 3-krát denne. Užívať po hlavnom jedle (v jeho záverečnej fáze).
2) Chceme ešte upozorniť na možnosť konzumácie inej vhodnej potravinovej zložky, ktorá má prirodzený obsah skupiny B-vitamínov. Je to OBILIE. Myslíme tým hlavne pšenicu, následne raž, ovos, pšeno a ryžu natural. Je veľmi dobré nahradiť časť bielej múky pri spotrebe v domácnosti, čerstvo pomletou pšenicou. Dnes sú dostať kúpiť vhodné mlynčeky na obilie – produkcia z Nemecka. Ja osobne už desaťročia varím zásadne iba z vlastne pomletého obilia. Meliem ho iba pre priamu spotrebu – žiadne mletie na zajtra, či napotom. Všetky omáčky zahusťujem iba takto vyrobenou vlastnou múkou, tak isto polievky. Chuť je úplne iná – dokonalá. A zdravie? Črevá sú dennodenne riadne upratané, žiadne obavy z nadváhy. Okrem toho jeme veľa pohánky. Táto sa tiež dá mlieť rovnako ako pšenica, raž, alebo ryža natural. No a naozajstnou bombou sú obilné klíčky. To je zázrak prírody, dar od Boha! Zobudené zrnko plné vitamínov, minerálov a enzýmov. Mňam. Vhodné do šalátov, na chlieb s maslom. Keď zješ polievkovú lyžicu tak naozaj robíš niečo pre svoje telo. Hlavne v zime a v predjarí. Veľmi, veľmi dobré pre zaťažovaných ľudí stresom, a tiež pracujúcich s energiami.
3) Magnézium – horčík (ochraňuje naše nervy). Je veľmi vhodný na ochranu nervov. Platí tu jedno dôležité pravidlo. Magnézium sa neodporúča užívať ako samostatný prvok (informácia je zatiaľ vedecky nepodložená). Je dôležité konzumovať ho spolu s vápnikom v pomere 1 : 2 (horčík : vápnik). Takže ak ho chceš užívať ako samostatný sólo prípravok je potrebné byť obozretný!!! (Doporučená denná dávka magnézia-horčíka pre ženy je 500 : 1000 mg/deň; pre mužov 800 : 1600 mg/deň.)
Foto © © miljko © switas © woraput https://www.istockphoto.com I pmalenky © Pavol Malenký I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH